Matka 2014

Viikonloppuna suuntasin parin Jyväskylä-päivän jälkeen takaisin kohti Helsinkiä, jossa pari päivää hujahtivat hirmuista vauhtia Matkamessuilla.

Lähdin Helsinkiin siskoni kyydissä, joka matkalla ihmettelikin mitä minä messuilla oikein teen. Niin, ihan hyvä kysymys. Tiesin jo ennestään, etteivät pakettimatkoja myyvät matkatoimistoständit ole tätä tyttöä varten ja muutkin messutarjoukset ovat todennäköisesti budjetilleni aivan liian kalliita. Reissuinspiraatiota en kyllä tarvitse yhtään, lista on jo nyt loputon. Mutta, sain silti juuri sitä mitä halusinkin: kiloittain blogi-inspiraatiota ja uusia bloggaajatuttavuuksia!

IMG_9728

Jos ikinä joku hukkaa mut, voi ensimmäisenä etsiä sieltä missä on kirjoja. Kirjaständiltä nytkin löysin itseni ihan ensimmäisenä.

Jos ikinä joku hukkaa mut, voi ensimmäisenä etsiä sieltä missä on kirjoja. Kirjaständiltä nytkin löysin itseni ihan ensimmäisenä.

Mukaan ei tosin tarttunut mitään, mutta tämän Isabelle Eberhardtin Islamin siimeksessä aion myöhemmin etsiä käsiini, sillä haluaisin kyseistä uskontoa oppia ymmärtämään paremmin.

Mukaan ei tosin tarttunut mitään, mutta tämän Isabelle Eberhardtin Islamin siimeksessä aion myöhemmin etsiä käsiini, sillä haluaisin kyseistä uskontoa oppia ymmärtämään paremmin.

Torstaina oli ollut jo ammattilaispäivä, jonne olisin kyllä halunnut osallistua, mutta koulu vain joskus hieman haittaa harrastuksia. Lauantaina kuitenkin oli mielenkiintoinen puheenvuoro Off the Path -blogin kirjoittajalta Sebastian Canavesilta. Kannattaa katsoa myös tämä Rantapallon haastattelu, jossa hän puhuu matkabloggaamisen lisäksi myös hieman kokemuksistaan Suomessa.

Canaves puhui ennen kaikkea siitä, miten siirtyä harrastelijabloggaajasta ammattilaiseksi. Itselleni ajatus on vieras, sillä teen tätä ennen kaikkea omaksi ilokseni ja muistojen tallentamiseksi, en eurojen kuvat silmissä kiiluen. Sain kuitenkin paljon rohkaisua ja itsevarmuutta toteuttaa juttuja, jotka mielessä ovat kieppuneet pidemmän aikaa. Viime reissun aikana visioni blogistani kasvoi ja jotenkin motivaatiota tähän on ollut hurjasti. Toistaiseksi blogi on päivittynyt lähinnä vain silloin, kun olen tien päällä ollut. Nyt kuitenkin aion pistää vitosvaihteen silmään ja uudistuksia on hieman tiedossa. Kehitysideoita otetaan myös lukijoilta tässä vaiheessa vastaan!

Blogin suunnasta riittäisi niin paljon kerrottavaa, että omistan sille oman kirjoituksensa myöhemmin. Nyt vain totean, että inspiroiva, inspiroivampi Sebastian Canaves!

Paljon oli puhetta sosiaalisen median valjastamisesta bloggaajan käyttöön, mikä oli syksyllä jo journalistien opiskelijaseminaarissa vahvasti esillä. Pieni some-ahdistus kohotti taas päätään, mutta sain sen tällä kertaa vaimennettua. Some, täältä (ehkä?) tullaan!

Paljon oli puhetta sosiaalisen median valjastamisesta bloggaajan käyttöön, mikä oli syksyllä jo journalistien opiskelijaseminaarissa vahvasti esillä. Pieni some-ahdistus kohotti taas päätään, mutta sain sen tällä kertaa vaimennettua. Some, täältä (ehkä?) tullaan!

Lopulta eniten aikaa vietin Bloggers’ Loungessa, jossa sain viimein kasvot monille blogeille ja tutustuin moniin täysin uusiin blogeihin. Oli tosi kivaa tutustua uusiin ihmisiin, joten multa lähtee iso peukku bloggaajatreffeille! Suomalainen matkablogiskene on mulle ollut tähän saakka aika vieras, mutta nyt on aika alkaa skarppaamaan silläkin saralla ja kymmeniä uusia blogeja tuli lukulistalle.

IMG_9754

Lauantai-iltana kävin kuuntelemassa Mungolife-blogin Annan ja Kaukokaipuun Nellan haastiksen.

Lauantai-iltana kävin kuuntelemassa Mungolife-blogin Annan ja Kaukokaipuun Nellan haastiksen.

Kahdessa päivässä kuitenkin ehti messukeskuksen kiertää ympäri kerran jos toisenkin. Edukseen erottuivat erityisesti pohjoissuomalaiset ständit, kuten Levi, Kemijärvi, Rovaniemi ja Ivalo-Saariselän kojut. Ihmiset olivat mukavia ja ständeihin oli oikeasti panostettu. Jostain syystä nyt kun kaukomaita on tullut jonkun verran rymyttyä, alkaa Suomikin kiinnostaa ihan uudella tasolla. En ole Lapissakaan käynyt Pudasjärven kisareissua enempää (eikä Pudasjärveä taideta edes laskea oikeaksi Lapiksi?), vaikka sen kai pitäisi olla jokaisen suomalaisen must-listalla. Myös jonkinlainen meditointi-joogaviikonloppu maaseudun rauhassa olisi huikea.

Lisäksi viihdyin eri seurojen kojuilla, esimerkiksi Suomi-Afrikka-seuran ja Suomi-Romania-seuran pöydillä oli hurjan ystävällistä väkeä. A-lehdillä tilasin pitkään harkitsemani Imagen ja nyt tarjous osui kohdilleen, viisi kuukautta 22 euroa ja päälle neljä kirjaa. Kirjanörtti kiittää.

Saameksi laulanut ja räpännyt Ailu Valle esiintyi Ivalo-Saarijärven lavalla ja sulatti mun sydämen.

Saameksi laulanut ja räpännyt Ailu Valle esiintyi Ivalo-Saariselän lavalla ja sulatti mun sydämen.

Suomi-Afrikka-seuran skabassa piti tunnistaa kolme arvottua maata. Voitin karkkia (jee) bongattuani kartalta Zimbabwen, Namibian ja Ghanan. Jotain hyötyä matkustelustakin, ainakin maantieto on jokseenkin hanskassa :)

Suomi-Afrikka-seuran skabassa piti tunnistaa kolme arvottua maata. Voitin karkkia (jee) bongattuani kartalta Zimbabwen, Namibian ja Ghanan. Jotain hyötyä matkustelustakin, ainakin maantieto on jokseenkin hanskassa :)

 

Samaisella alueella halukkaat pääsivät myös kokeilemaan laitesukellusta.

Samaisella alueella halukkaat pääsivät myös kokeilemaan laitesukellusta.

Sun and Sea -alue Rantabaareineen oli ihan hauska idea.

Sun and Sea -alue Rantabaareineen oli ihan hauska idea.

Mun villapaitoja! Itsehän raahasin samantapaisia Perusta ja Boliviasta yhteensä seitsemän kappaletta mukanani.

Mun villapaitoja! Itsehän raahasin samantapaisia Perusta ja Boliviasta yhteensä seitsemän kappaletta mukanani.

Eckerö Linesin karaoke oli, noh, ihan viihdyttävä.

Eckerö Linesin karaoke oli, noh, ihan viihdyttävä.

 

Sunnuntain ja samalla koko messujen viimeinen huutokauppa.

Sunnuntain ja samalla koko messujen viimeinen huutokauppa.

Messuilta jäi fiilis, että reppureissarille tarjontaa ei juuri ollut ja niitä kuuluisia “vanhan ajan messutarjouksia” ei taida 2010-luvulla enää olla niiden siirryttyä nettiin. Huutokauppojenkin lähtöhinnat tuntuivat aika tyyriiltä. Monet isot matkayhtiöt myös loistivat poissaolollaan. Minulle matkamessut olivat ensimmäiseni, mutta aiemmin ilmeisesti Silja Linella ja Finnairilla on ollut isot ständit. Omatoimimatkaaja olisi voinut hyötyä vaikkapa Kilroyn pisteestä.

Hyvä fiilis kuitenkin jäi blogijuttujen ansiosta ja kiitollinen olenkin tilaisuudesta päästä bloggaajana messuille, suuri kiitos siitä järjestäjille. Toivottavasti muiden bloggaajien kanssa vielä nähdään muissakin merkeissä!

Messupäivitys tulee vähän jälkijunassa ihan syystä. Eilen sain uutisia joista olin niin täpinöissäni, etten vain malttanut kirjoittaa yhtään mitään. Tästä kerron lisää tänä iltana, joten tulkaahan myöhemmin kurkkaamaan mistä on kyse! Jotain aika huikeaa on tiedossa, lupaan :)

4 vastausta artikkeliin ”Matka 2014

  1. Saatoin ehkä nähdä sut messuilla vilaukselta jossain välissä, mutta olin niin raukkis etten kehdannut tulla kysymään, olitko se tosiaan sinä :D Mut joo, mäkin olin yllättynyt esim. Finnairin poissaolosta! Low budget-matkailijalle ei tosiaan ihan hirveästi valinnanvaraa ollut ja vaikka monet messutarjoukset olivat kieltämättä hyviä, olivat ne hinnanalennuksesta huolimatta aivan liian kalliita ainakin mun budjetille :S Kokonaisuudessaan kuitenkin mun mielestä mielenkiintoiset ja ainakin matkakuumetta nostattavat messut!

  2. No höh, oisit ihmeessä tullut moikkaamaan, en mä pure :) Jep, matkakuume nousi melkoisiin lukemiin tälläkin suunnalla, minkä uskoin olevan liki mahdotonta näin juuri reissusta tulleena. Itse tosin yllätyin siitä miten uteliaaksi kävin jo ihan kotimaan kohteistakin näiden messujen ansiosta.

  3. Psst, se on Saariselkä, Saarijärvi löytyy iihan toiselta puolelta Suomea :) Ailu Valle on kyllä hieno mies, pikkuveli pelaa sen kanssa säbää. Ja kitaristi asui naapurissa, kun vielä majailin kotoisassa Inarissa. Tervetuloa pohjoseen! Varo sääskiä!

    Olisi ollut kiva päästä messuille, mutta piru, kun ne oli Helsingissä eikä opiskelijabudjettiin kuulu VR:llä ajaminen kovin suurissa määrin. Ne reissut voi säästää ulkomaille :D

    • Haha niinhän onkin, Saarijärvihän on tässä meidän naapurissa :D Aina ei aivot pysy sormien mukana kirjottaessa, kiitti! Pitää varmaan vielä tutustua enemmän musiikkiin, nyt ei raaskinut levyä ostaa. Kiitos vain, kesäaikaan (=sääskien aikaan) mieluiten tulisinkin, koska laskettelurinteet ei ole mua varten. Ensi kesänä ei taida tuo reissu toteutua, ehkä syksyllä tai seuraavana vuonna :)

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *